magt.infoblog.sk

Vojna, ktorú nevidíte

Publikované 02.05.2018 v 23:32 v kategórii BLOG, prečítané: 6x

Žijeme v dobe, kedy jedinou možnosťou, ako sa dostať ku informáciám, ku ktorým nemáme priamy osobný dosah, je získať ich z médií. Médiá sú však tak vyspelé a preplnené informáciami, že sa nám často môže zdať, že žijú ako samostatní jedinci so subjektívnym pohľadom a názormi, mnohokrát dokonca v úplne odlišnom svete.

Ich poslaním by ale malo byť prinášanie objektívnych a pravdivých informácií, ktoré prinášajú svojim recipientom, a teda svojim živiteľom. Médiá však tieto informácie v mnohých prípadoch prinášajú za cieľom zisku a už viac nie je dôležité, aby informácie boli pravdivé a presné, ale aby dokázali zarobiť čo najviac peňazí, prípadne vytvoriť ilúziu, ktorá im vyhovuje.

Ktorékoľvek, či už internetové portály alebo klasické printové periodiká sú preplnené nezmyselnými informáciami.

Ak sa k divákovi informácie dostanú, predpokladá, že sa z nich dozvie pravdu a nejaké nové skutočnosti. Medzi nami však sú, a vždy aj budú ľudia, ktorí uveria všetkému, čo sa dočítajú, dopočujú z médií. Tými sú hlavne starší ľudia, ktorí si nevedia zistiť informácie sami, prípadne spraviť prieskum aj z iných zdrojov. Tí zvyknú veriť aj takým klamstvám, ktoré sú do očí bijúce. Nehovoriac o tom, ak im niekto dá k týmto klamstvám dôkazy a podklady. Mnoho ľudí však ani len netuší aké praktiky médiá využívajú, že existujú tzv. made for TV momenty a ako vlastne funguje tento mediálny cirkus. Takto však vedia médiá oklamať nielen tých, ktorí sa médiami nezaoberajú a sú len pasívnymi pozorovateľmi ale čo je horšie, médiá dnes vedia oklamať aj odborníkov.

Aby toho nebolo málo, a aby nebola všetka vina len v mediálnej sfére, (niekto predsa musí byť vyššie) správy musia odniekiaľ prameniť. Ak tieto správy majú pôvod „vyššie“, s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú pravdivé. To však nezmeníme, keďže médiá majú povinnosť zverejniť názory vyššie postavených ako napríklad vlády a iných dôležitých ľudí. Najrozumnejšie je zobrať tieto informácie do úvahy ale určite im neveriť. A už vôbec nie pokladať ich za svoje názory, ako to mnoho ľudí praktizuje. Ale o to práve ide, ponúkať lži a vsugerovať ľuďom, že sú to ich myšlienky.

Jediné 100% pravdivé informácie pochádzajú od nezávislých novinárov a ako inak, aj tu nastáva otázka ako môžeme s určitosťou vedieť, že nepracujú pre niekoho tam hore?

V mnohých krajinách dochádza do krajných situácií práve útokmi alebo dokonca smrťou týchto novinárov, ktorí sa snažia niečo zmeniť a konečne priviesť pravdu na svetlo sveta. Nedávno sme sa aj my, s našim malým Slovenskom, bohužiaľ tiež dostali medzi tieto krajiny. Ľudia sa však pravdepodobne ani len nezamysleli, či dostali ohľadom tejto katastrofy pravdivé informácie. Špina sa len hádže z jedného na druhého a nikto sa samozrejme nikdy neprizná. A my? My budeme ďalej veriť všetkému, čo nám povie sympatická dvojica z obrazoviek televízie? K médiám sa totiž pravdivé informácie dostanú , ale keďže im nesedia do scenárov, neposunú ich ďalej a ku nám sa dostáva odpad.

Najhoršie však na našej dobe je, že sa nevieme poučiť z vlastnej minulosti. Toľko mediálnych praktík bolo odhalených, mnoho z nich je dokonca pomenovaných.

Chcú byť teda ľudia zámerne klamaní? Žije sa v takom svete lepšie? Existuje síce slovné spojenie, ktoré vraví, že nevedomosť je sladká, ale ako môže človek žiť s vedomím, že nevie čo sa okolo neho v skutočnosti deje? Takáto manipulácia môže dospieť do neuveriteľne zlých scenárov, nakoniec v mnohých krajinách sa tak už stalo. Ide však pravdepodobne o to, že pravda vyjde najavo po mnohých rokoch, kedy je už všetko takmer v zabudnutí a nikto sa nebojí následkov, pretože stále sa dejú horšie a horšie veci.

Mladí ľudia majú byť tí, ktorí zmenia svet, ako však môžu, keď nemajú šancu dostať sa k pravde? Ak sa to niekomu aj podarí, má sa báť o svoju budúcnosť, alebo dokonca o svoj život?

V týchto prípadoch bohužiaľ zlyháva aj demokracia, nakoniec, pre mnohých je to len slovo. A ak niekto vysloví nahlas, že moderná demokracia je utajené mučenie, nemôžeme žiť a spávať v tomto svete pokojne. Nikdy totiž nevieme, kedy sa prebudíme do vojny. Potom však už bude neskoro.

V takto vyhrotených situáciách sa my, smrteľníci, totiž nedozvieme pravdu, náš hlas nebude počuť a keďže vojny sú len o peniazoch (ako v konečnom dôsledku aj médiá), lži budú len zosilňovať a naša civilizovaná spoločnosť bude doslova len v rukách božích.

Médiá však už pravdepodobne nie sú o faktoch. Ide o to, aby správy boli čo najlákavejšie, aby sa dobre čítali/počúvali a najmä aby zapadali do všetkých cieľov manipulácie. Práve preto sú nám podsúvané a propagované ilúzie, neoverené fakty a lži.

Kvôli všetkým týmto praktikám je stále ťažšie rozoznať kvalitné a pravdivé správy od tých, ktoré jednoducho musia byť posunuté publiku.

Zaujímavosťou však je ako dokážu médiá stále vymýšľať nové a nové „skutočnosti“ a sami sa nezamotať vo svojej vlastnej pavučine, aj keď po toľkých rokoch skúseností to je asi jednoduchšie ako si myslíme.

Táto vojna už dávno začala, len my ju nevidíme, mali by sme sa teda zamyslieť v akom štáte žijeme, aké názory obhajujeme a komu veríme. Nemôžeme dovoliť, aby ľudia zomierali len preto, že niekto potrebuje vyprať špinavé peniaze, zakryť väčšie tajomstvá alebo zachrániť si vlastný krk. Ide o každého jedného z nás rovnako a my budeme v tomto štáte žiť, len si musíme uvedomiť, že nechceme žiť v klamstvách a v strachu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?