magt.infoblog.sk

Môže chvost vrtieť psom?

Publikované 02.05.2018 v 00:00 v kategórii BLOG, prečítané: 2x

Bežnému občanovi slovenskej republiky sa ťažko vyjadruje k zložitým témam napríklad z politiky. Informácie ktoré sú nám k dispozícii sú často klamlivé a náš názor v konečnom dôsledku aj tak nikoho nezaujíma, pretože ľudia si všeobecne najradšej názor utvárajú sami a nemajú radi keď im niekto hovorí, čo si majú myslieť. Aj napriek tejto skutočnosti im to denno-denne hovoria médiá.

Ti ktorí poznajú film vrtieť psom z časti vedia kam tým smerujem. Film rozpráva príbeh krátko pred voľbami amerického prezidenta. Určité udalosti výrazne skomplikujú súčasnému prezidentovi povesť. Poradca prezidenta s úspešným producentom bojujú s veľmi ťažkou, ale nie nemožnou úlohou. Musia vrátiť prezidenta na prvé priečky, nech to stojí čokoľvek, a to doslova.

Tento film hovorí o tom čo sa deje nielen v Amerike, ale pravdepodobne po celom svete a áno, dokonca aj na Slovensku. Aj keď si to možno nechceme pripustiť alebo nerozumieme príčinám, stále je to dosť veľkou témou ale aj napriek tomu všetkému je táto problematika aj v dnešnej dobe stále tabu.

Sme súčasťou veľmi malej krajiny a môže sa nám zdať, že každý vie o každom všetko a myslíme si, že nikto by si nedovolil nám klamať. Ja si však myslím, že informácie ktoré sa dostanú k čitateľom, poslucháčom a všeobecne recipientom nie sú ani zďaleka kompletné a pravdivé. Najmä čo sa týka ťažších tém, ktorým nie všetci rozumejú. Samozrejme určite existujú aj výnimky ale úprimne, nie je to len úbohé malé percento?

Koľko správ ktoré sa denne dozvedáme je negatívnych? Tých pozitívnych je mizivé minimum. A samozrejme ani tie nemusia byť pravdivé. Prečo sa ale k bežným smrteľníkom dostáva len samý odpad a klamstvá? Ako si môže obyčajný obyvateľ Slovenska zistiť kto mu klame a kto hovorí pravdu?

Na podobnej problematike je postavený film vrtieť psom. Ako sa na začiatku hovorí, pes vrtí chvostom, pretože je múdrejší. Ako však môžeme sami vidieť, chvost dokáže ovládať psa.

Samozrejme netvrdím že u nás sa to deje v takom obrovskom merítku, ale deje sa. Vymýšľajú sa horšie kauzy a vyťahuje sa špina z minulosti, len preto aby sa zakryli horšie skutočnosti, ktoré sa dejú v súčasnosti?

Sto percentnú pravdu je ťažko zistiť pravdepodobne aj pre ľudí ktorí sú oveľa vyššie postavení, nehovoriac o obyčajných študentoch vysokej školy. Ako potom môže mať takýto študent prehľad? Prehľad v klamstvách a výmysloch je pre mňa osobne niečo na rovnakej úrovni ako "sladká nevedomosť".

Nehovoriac o písaní článkov, seminárnych prác a podobne. Aj tak je pre nás, študentov možné pracovať len s informáciami, ktoré nám poskytne niekto vopred. Ak by aj šlo o pravdivé informácie, nedajbože z prvej ruky, museli by sme sa báť potom vôbec vyjsť z domu, aby sa nám niečo nestalo a niekto nám neublížil? Prečo nám nikto už v škole nepovie ako veci naozaj fungujú v praxi? Teória je jedna vec, samozrejme dôležitá, ale keď sa nad tým zamyslím hlbšie, a v kontexte pravda/lož je to, aspoň pre mňa, veľkým sklamaním. A to nielen čo sa týka médií ale aj školského systému.

Keď si predstavím, že by celý život mal byť postavený na lži, nie je to práve príjemná predstava. Tak prečo médiá a celý spravodajský systém tak funguje?

Či chceme alebo nie, situácie ktoré môžeme vidieť vo filme sa dejú stále. Keď nie sme medzi ľuďmi, ktorí rozhodujú v podstate o všetkom, nemáme sa ako dozvedieť ako to "nad nami" v skutočnosti funguje.

Sama by som sa asi ani nezamyslela nad tým, čo všetko vedia médiá stvoriť a aj preto si myslím, že je tento film dôležitý a to nielen pre ľudí, ktorí médiá študujú alebo sa nimi zaoberajú. Tento film by mal byť povinným pre všetkých ľudí, najmä tých, čo nechcú byť len ďalšími, ktorí veria všetkému, čo si prečítajú, uvidia alebo počujú v médiách. V dnešnej dobe totižto už nikto za nás nebude správy separovať. Musíme sa to naučiť robiť sami. Bohužiaľ, mediálna gramotnosť v našej krajine je na tom dosť kriticky a to hlavne u starších ľudí. A to sú zväčša tí, ktorí médiá sledujú najviac. Tento svet si totiž zvykol na určitý štandard a ako to býva, keď si na niečo zvykneme, ťažko sa prechádza na iný, nový systém, a to ani vtedy ak je zmena pre nás pozitívna. V tomto prípade by to bolo o to ťažšie, keby mali médiá písať len pravdu a kvalitné informácie. Mnoho z nich by s veľkou pravdepodobnosťou zaniklo.

Reálne si neviem predstaviť, čo by sa muselo stať, aby nastala zmena v tomto systéme.

Už v roku 1997, kedy bol film natočený, bol systém nastavený v podstate tak ako je teraz, o neuveriteľných 21 rokov neskôr. A to nehovoriac o tom, čo všetko ľudia vedeli zmeniť, vymyslieť a kam sa celý náš svet za tú dobu posunul.

Veľkým problémom je podľa mňa aj to, že celý svet vlastní pár ľudí, respektíve rodín a to sú ti ktorí si určujú všetko. Ostatní bežní ľudia, aj keď ich je omnoho väčšie množstvo, nikdy nebudú mať takú silu, aby niečo takéto ani len eliminovali, nieto zrušili.

To, že existujú seriózne médiá je veľmi dobrý argument, ale keď si niekto môže vymyslieť vojnu, ako môže bežný smrteľník ešte niečomu veriť?

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?